شادوبن شدن در اینستاگرام

شادوبن چیست؟|شادوبن اینستاگرام|خروج از شادوبن اینستاگرام

شادوبن یعنی چی؟

در زبان انگلیسی لغت شادوبن (shadowban) به معنی سایه‌بان است. و در اصطلاح به سایه رفتن پیج دراینستاگرام شادوبن می‌گویند. در واقع شادوبن به حالتی گفته می‌شود که اینستاگرام از رشد پیج شما خوداری می‌کند و پیج افرادی را که قوانین اینستاگرام را زیر پا گذاشته باشند محدود کرده و پست‌های آنان را در قسمت اکسپلورر نشان نداده و پست شما را در هشتگهایی که استفاده کردید نشان نمی‌دهد.در این مقاله سعی خواهیم داشت به سوالاتی از قبیل موارد ذیل پاسخ بدهیم :

شادوبن شدن اینستاگرام چه علائمی دارد؟

دلایل شادوبن شدن پیج در اینستاگرام

مدت زمان شادوبن اینستاگرام چه مدت می‌باشد؟

راههای خروج از شادوبن

توضیحات مختصر

 

از کجا بفهمم شادوبن شده‌ام؟ شادوبن شدن چه علائمی دارد؟

 جهت تست کردن اینکه اکانت شما شادوبن شده یا نه کافیست یکی از دو روش زیر را تست کنید.

روش اول : برای یکی از پست‌های خود یک هشتگ منحصر بفرد قرار داده و سپس وارد قسمت اکسپلور اینستاگرام بشید و هشتگ مورد نظرتون را تایپ کنید اگر با تایپ هشتگ پست شما نمایش داده نشه یعنی شما شادوبن شده اید

 

نحوه ی بررسی هشتگ مورد نظر - 1

بررسی هشتگ مورد نظر - 2

روش دوم : نام پیج اینستاگرامتون را با پنج حساب کاربری دیگر (که حساب شما را فالو نکرده باشند)سرچ کنید اگر شادوبن شده باشید حساب کاربری شما نمایش داده نمیشه.

دلایل شادوبن شدن پیج در اینستاگرام:

1- استفاده مفرط از رباتها جهت بالا بردن  لایک و کامنت
2 - استفاده مفرط از رباتها جهت بالا بردن تعداد فالور
3- استفاده مفرط از هشتگها 
4 - استفاده از هشتگ های ممنوع شده یا از کار افتاده
توصیه می شود قبل از هشتگ گذاری برای پستهاتون هشتگهای انتخابی رو در قسمت سرچ اینستاگرام ( اکسپلورر اینستاگرام ) بررسی کنید‌. اگر هشتگ مورد نظرتون ممنوع شده باشد در قسمت recent آن هشتگ هیچ پستی نمایش داده نمی شود.
5 - ریپورت شدن (Report) شما توسط تعداد زیادی از افراد حاضر در اینستاگرام
6 - استفاده از نرم افزارهای تغییر ip

مدت زمان شادوبن اینستاگرام چه مدت می‌باشد؟

اخبار موثقی در این باره توسط خود اینستاگرام وجود ندارد اما طبق تجربیات افراد مختلف این زمان  در حدود 14  روز به طول بیانجامد.جهت خروج از شادوبن اگر از هر کدام از 6 مورد بالا استفاده می کنید فرایند این کار را متوقف نمایید و بین 2 تا 14 روز منتظر بمانید.

توضیحات تکمیلی

 

همه ی نکاتی که ما در مورد  شادوبن اینستاگرام  میدانیم.

وقتی شما سعی می‌کنید تعداد فالوورهای خودتان رو در اینستاگرام افزایش دهید.مجبور به استفاده از هشتگ‌ها و تعامل با فالوورهایتان هستید تا بتوانید دسترسی خود را به افراد مختلف گسترش دهید.اما ممکن است ناگهان محتوای شما به همه ی افراد نشان داده نشود.اگر احساس می کنید که پست های شما  نسبت به قبل کمتر لایک و کامنت میخورند یا در بعضی از هشتگ های مشخص نشان داده نمی شوند. بنابراین شما احتمالا شادوبن شده اید.

شادوبن شدن

شادوبن اقدام به مسدود کردن محتوای کاربر در رسانه‌های اجتماعی است، به طوری که کاربر نمی‌داند که این اتفاق افتاده است . اگر حساب کاربری شما در اینستاگرام شادوبن شده باشد. محتوای پستهای شما فقط برای افرادی نمایش داده می شود که قبلا شما را دنبال کرده باشند.

از دیدگاه اینستاگرام شادوبن کردن پیج‌ها منطقی است.شادوبن به اینستاگرام اجازه می‌دهد تا اکانتهایی را که با شرایط آن منطبق نیستند فیلتر کند.بعضی از افراد برای گسترش دنبال‌کنندگان خود در اینستاگرام اقدام به استفاده از رباتهای خودکار یا صدها هشتگهای غیر مرتبط با محتوا در زیر پستهای خود می‌کنند.در صورتی که چنین باشد، به نظر منصفانه است که اینستاگرام این حسابها را مسدود کند، بنابراین کاربران میتوانند محتوای واقعی و مفید را همچنان ادامه دهند.

در حالی که اینستاگرام تا بحال بطور آشکار به موضوع شادوبن اشاره نکرده است.اما طی یک بیانیه در 28 نوامبر گزارش داده که برخی از کاربران با مشکلاتی مواجه شده‌اند که علی‌رغم داشتن برخی از هشتگ های معین ، پست آنها در این هشتگها نمایش داده نمیشود.بیانیه آنها حداقل تا حدی معضل هشتگ را تایید می کند، اما بسیاری از افراد بر این باورند که این بیانیه اینستاگرام دلیلی برای پذیرش وجود شادوبن shadowban در نظر گرفته می‌شود، بدون آنکه اینستاگرام آن را پذیرفته باشد.

 

 

پست اینستاگرامی تیم اینستاگرام

 

نکته مهم دیگر این است که اینستاگرام بطور پیوسته در حال تغییر الگوریتم‌های خود می‌باشد. خود این تغییرات می تواند علتی برای کاهش نرخ تعامل engagement پیج شما باشد.با این حال امکان شادوبن نیز وجود دارد. در واقع شادوبن یک تاکتیک است که به معنای مخفی کردن محتوای کاربران از مخاطبین گسترده اینستاگرام است. و اگر شما شادوبن هستید، مهم است که اقدامات لازم را انجام دهید تا بتوانید محتوای خود را مشاهده کنید.
بیایید بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم متوجه شویم که شادوبن شده‌ایم ، و همچنین راهنمایی‌های ما برای خروج شما از لیست افراد شادوبن را ببینیم.

 

آیا پیج من شادوبن (shadowban) شده است؟


یک ترفند ساده برای تشخیص اینکه آیا حساب کاربری شما شادوبن است وجود دارد.
اول: یک پست با هشتگ خاص ارسال کنید که آن هشتگ اغلب مورد استفاده قرار نمیگیرد. (اگر پست خود را با هشتگی ارسال کنید که آن هشتک دارای میلیون ها پست باشد ، قاعدتا این که  ببینید  محتوای شما شادوبن شده  است یا نه ساده نخواهد بود.پس در قسمت کپشن یکی از پست‌های خود یک هشتگ منحصر بفرد قرار دهید که تا بحال در اینستاگرام استفاده نشده باشد.)


هنگامی که پستی را با یک هشتگ خاص مشخص کردید، از پنج کاربر اینستاگرام که از شما پیروی نمی‌کنند. (یعنی جزو لیست فالورهای شما نیستند) برای جستجوی این هشتگها استفاده کنید. اگر هیچکدام از آنها پست شما را زیر هشتگ مشاهده نکنند، به نظر میرسد احتمالا شما شادوبن شده اید. با این حال، اگر یک یا دو نفر از پنج نفر بتوانند پست شما را ببینید، شما شادوبن نشده و احتمالا دچار مشکل کاهش نرخ تعامل شده‌اید . اگر تست بالا را اجرا کرده و متوجه شدید که شادوبن شده‌اید، نگران نباشید - ما برای شما یک راه حل داریم.

 

چرا شما شادوبن شده اید، و چگونه آن را رفع کنید

چند دلیل بالقوه وجود دارد که باعث میشود حساب کاربری شما شادوبن شده باشد.برای اطمینان از این که حساب شما دوباره شادوبن نشود، بیایید برخی اقداماتی را که ممکن است شما انجام داده اید بررسی کنیم

شما از رباتها یا ابزار رشد خودکار اینستاگرام استفاده میکنید.

اگر شما خودتان برای رشد پیج خود تلاش نکنید نمیتوانید تعداد فالورهای خود را افزایش دهید. اینستاگرام روی این موضوع در بیانیه بالا که تصویرش آورده شده است تاکید دارد. اینستاگرام کاربران را تشویق میکند تا یک استراتژی مناسب در ارتباط با مخاطبان خود داشته باشند.استفاده از ربات‌ها یک تاکتیک اسپم است و می تواند پیج شما را شادوبن کند.

شما از هشتگ‌های نامناسب (هشتگهای بن شده) استفاده می‌کنید.

گاهی اوقات یک هشتگ محبوب با محتوای نامناسب پر می شود.وقتی این اتفاق می‌افتد، اینستاگرام می‌تواند هشتگ را حذف کند یا استفاده از آن را محدود کند.اگر شما از هشتگهای ممنوعه استفاده کنید.از رتبه‌بندی دیگر هشتگهای خود جلوگیری می کنید. و حتی ممکن است منجر به بلاک شدن حساب (blocked account) خود شوید.

حساب شما اغلب گزارش شده (Report) شده است.

هنگامی که کاربران مکررا یک حساب را ریپورت یا گزارش می‌کنند، اینستاگرام فرض می‌کند که حساب شما محتوای نامناسب ارسال می‌کند یا شرایط خدمات اینستاگرام را نقض می‌کند. لذا اینستاگرام ممکن است حساب کاربری شما را غیرفعال کنند یا آن را شادوبن نمایند.

شما بیشتر از محدوده تعیین شده اینستاگرام فعالیت ساعتی یا روزانه داشته‌اید.

اینستاگرام محدودیت‌های زمانی را برای چگونگی follow، unfollow، like، comment کردن در عرض یک ساعت یا روز قرار داده است . - اگر در عرض یک ساعت بیشتر از 30الی 60 نفر را فالو کنید، به احتمال زیاد ربات کاری را انجام می دهد، نه شما. لذا اگر قصد فالو یا آنفالو افراد زیادی را در پیج خود دارید نباید در یکساعت بیشتر از 30 الی 60 نفر را فالو یا آنفالو نمایید.(توصیه میشود حتما محدودیتهای اینستاگرام را بشناسید و سعی کنید این محدودیتها را رعایت کنید.قاعده ی کلی این محدودیتها بصورت زیر است : شما در هر ساعت نباید بیشتر از 30 الی 60 عدد لایک،30 الی 60 عدد کامنت، 30 الی 60 عدد فالو و 30 الی 60 عدد کامنت ارسال نمایید.)

این اقدامات ممکن است به شما کمک کند سریعا در افزایش تعداد فالورتان  پیشرفت کنید ، اما آنها نمیتوانند به شما در برقراری ارتباط مناسب با افراد کمک کنند، علاوه بر این، این رفتارها احتمالا منجر به شادوبن شما می‌شود، که به شدت جذب مخاطب جدید را محدود می‌کند.

برای بازگرداندن حساب کاربریتان به حالت عادی ما راهنمایی‌های لازم را به شما خواهیم داد.

اگر از ربات یا هر سرویس خودکار دیگری جهت فالو، آنفالو، لایک، کامنت و... استفاده می کنید، استفاده از آنها را متوقف کنید و بلافاصله آنها را حذف کنید. برای اطمینان از این که آنها هنوز به حساب  شما متصل نیستند، به نسخه تحت ویندوز اینستاگرام خود بروید و روی « Edit Profile » کلیک کنید و سپس « Authorized Applications ». اگر شما هر یک از حساب‌های ربات خود را در لیست ببینید، بر روی "Revoke Access" کلیک کنید تا آنها را به طور کامل حذف کنید.

به خاطر داشته باشید، 100 فالور که برند شمارا دوست دارند و محصولات شما را خریداری کنند، از 1000 فالور که هرگز از شما خرید نکرده یا با محتوای شما ارتباط برقرار نمی‌کنند ، بهتر است.

نگاهی به لیست هشتگهای ممنوع شده انگلیسی در سال 2018 
به لیست پایین نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که همه هشتگهای ممنوع شده را از مطالب خود حذف کرده اید.
https://thepreviewapp.com/list-of-banned-instagram-hashtags-2018/?cn-reloaded=1

دقت و مراقبت از هشتگهایی که انتخاب کرده‌اید، و در صورت شک داشتن نسبت به شادوبن بودن آنها نگاهی به صفحه هشتگها بیندازید - اینستاگرام احتمالا پیامی مانند "پست‌های اخیر " ارسال خواهد کرد
هشتگ #summer2018 در حال حاضر پنهان شده است... "، که به شما نشان می دهد این هشتگ دیگر قابل استفاده نیست.

چند روزی استراحت کنید و منتظر بمانید

افراد مختلف گزارش داده‌اند. که استفاده از حساب های اینستاگرامشان و بازگشت حسابشان به روال طبیعی قبل از شادوبن در حدود 48 ساعت طول میکشد . البته ممکنه این فرایند تا 14 روز پس از رفع ایرادات موجود در پیج شما به طول انجامد.این نکته بسیار مهم است که شما مطالب مفید و محتوای معتبر را با بهره گیری از بهترین شیوه ها جهت رشد مخاطبان خود در پیج اینستاگرام خود، انتشار دهید
و در نظر داشته باشید که طول می کشد تا این کار را بطور صحیح و کامل انجام دهید.

نکات و پرسش های خود در ارتباط با این مقاله را با ما در میان بگذارید.

منبع

 

 

 

آخرین بروزرسانی 1397/09/12


توسط مهدی عزیزی
MBA مهندس صنایع _ عاشق دیجیتال مارکتینگ وجهت مشاهده اطلاعات پیج خود ثبت نام کنید و گزارش کاملی از پیج خود دریافت کنید


اطلاعات بیشتر


ارسال نظر


مطالب مرتبط