برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی موفق

مسابقه اینستاگرامی (ایده برگزاری + معرفی سایت قرعه‌کشی +نمونه‌های موفق)

آیا از قدرت بی‌نظیر اینستاگرام برای رشد  بازاریابی کسب و کار خودمطلع هستید؟ برگزاری مسابقه اینستاگرامی می‌تواند موجب رشد کسب‌و‌کار و ویروسی شدن فرایند رشد و آگاهی از برند (brand awareness) پیچ و کسب و کار شما شود. جای تعجب نیست که شرکت‌های کوچک و بزرگ به طور فزاینده‌ای از ابزارهای تعاملی مانند برگزاری مسابقه در اینستاگرام استفاده می کنند. با استفاده ازاین شبکه ی اجتماعی محبوب و برگزاری مسابقه در آن می توانید نام برند خود را وایرال کرده وآن را بین هزاران نفر به اشتراک بگذارید. همچنین برگزاری مسابقه راهی شگفت‌ انگیز برای دریافت (user-generated content) محتوای واقعی تولید شده توسط کاربر است که محصول شما را به مصرف کننده پیوند میزند.

نکته : منظوراز ugc تولید محتوای تبلیغی درباره محصول شما توسط مصرف کننده  یا به عبارت دقیقتر محتوای تولید شده توسط مصرف‌کننده‌ی محصولات شما می باشد .به عنوان مثال کسی که یک کتاب رمان میخرد و بخشهایی از آن رمان را در قالب یک پست یا استوری منتشر کرده و نویسنده و انتشارات آن کتاب را منشن میکند. و از کم و کیف این محصول برای مخاطبین خود میگوید.یا کسی که یک محصول غذایی خریده و از تجربه‌ی خرید خود در شبکه‌های اجتماعی می‌گوید.یا فردی که  تجربه‌ی حضور خود را از یک رستوران یا دریافت یک خدمت تشریح می‌کند.در این مقاله همه نکات ضروری در مورد :

 • برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی
 • ایده مسابقه اینستاگرامی
 • معرفی سایت قرعه کشی در اینستاگرام (قرعه کشی مسابقات اینستاگرامی)

اشاره شده است البته این نکات فقط مختص برگزاری مسابقه در اینستاگرام نبوده و شما میتوانید از این نکات در برگزاری مسابقه در سایر شبکه های اجتماعی هم بهره ببرید. قبل از برشمردن نکات مربوط به برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی بهتر است نگاهی به آمار مربوط به پستهای مسابقه‌ای در اینستاگرام داشته باشیم تا اهمیت این موضوع بیش از پیش روشن شود. طبق بررسی صورت گرفته توسط موسسه  tailwindپست های اینستاگرامی که با موضوع مسابقه هستند نسبت به پست های غیر مسابقه ای؛ ۶۴برابر کامنت بیشتر و ۳٫۵ برابر لایک بیشتر دریافت میکنند. و این به معنای تفاوت چشمگیر در شاخص مربوط به نرخ تعامل می باشد. (Engagement Rate) ی آمار نسبتا عجیب :

مسابقات اینستاگرامی

91% از پستهایی با بیش از هزار کامنت مربوط به پست های با مضمون مسابقات می باشند.  

ی آمار عجیب تر 😎😎😎

ترفندهای اینستاگرامی

اکانتهایی که مسابقه برگزار می کنند هفتاد درصد سریعتر رشد می کنند...

مسابقه در اینستاگرام -4

ببینید تفاوت ER پستهای پستهای عادی با پستهای مسابقه ای چقدرررررررررره😳😳😳 فقط دو درصد از اکانت‌های اینستاگرام از محتوایی با مضمون مسابقه تو پیجشون استفاده می کنند...چرا خب😓

 

 برنامه ریزی قبل از اجرای مسابقه اینستاگرامی :

برای اینکه مسابقه شما موفقیت آمیز باشد. باید آن را برنامه ریزی کنید. هر چقدر بیشتر آماده باشید شانس بیشتری برای رسیدن به نتایج برنامه ریزی شده خواهید داشت.و یک برنامه ریزی خوب حتی ممکن است نتیجه را از انتظارات شما فراتر ببرد. در اینجا چند توصیه هایی برای برنامه ریزی قبل از شروع مسابقه وجود دارد.

 

1 هدف گذاری کنید :

درست مانند هر کمپین بازاریابی اصولی و صحیح دیگه ای ، شما باید اهداف خود را از برگزاری مسابقات اینستاگرامی (یا هر شبکه ی اجتماعی دیگر) بدانید. بدون هدف، شما نمی توانید نتایج خود را اندازه گیری کنید. یا نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خود را تعیین کنید و اگر ROI خود را تعیین نکنید  به این معنی که شما نمی دانید که چقدر در برگزاری این مسابقه‌های اینستاگرامی موفق بوده اید.

 

2 - مخاطب هدف خود را برای هر مسابقه‌ی اینستاگرامی مشخص کنید :

در مورد مخاطب خود و بازارهای هدف خاصی که میخواهید در این مسابقه اینستاگرامی واردش شوید، فکر کنید. قطعا اگر مثلا دختران نوجوان در محدوده 13 تا 15 ساله بازار هدف شما باشد مسابقه شما بسیار متفاوت خواهد بود، با شرایطی که جامعه هدف شما پسران جوان دانشجو باشند.

 

3 بودجه خود را تعیین کنید :

اطمینان حاصل کنید که بودجه خود را تعیین کرده اید - و به آن پایبند خواهید بود! حتما قبل از برگزاری مسابقه بودجه ی مناسبی برای آن در نظر بگیرید و سعی کنید همه هزینه ها را در این بودجه بندی لحاظ کنید (هزینه جوایز، هزینه تبلیغات مربوط به مسابقه در پیجها و کانالها، هزینه ی تولید محتوای مناسب برای مسابقه، هزینه‌ی طراحی لوگو و بنر برای مسابقه و...)

 

4- جایزه مسابقه را تعیین کنید :

سعی کنید ایده هایی برای جوایزی که میخواهید بدهید داشته باشید جایزه مسابقه دقیقا همان چیزی است که به مخاطبین شما انگیزه شرکت در مسابقه را میدهد جایزه مسابقه یکی از مهمترین عناصر موفقیت است.

در انتخاب جایزه موارد زیر را مد نظر داشته باشید :

 • جایزه در نظر گرفته شده مربوط به کسب و کار خودتان باشد (یک کارت هدیه خرید از فروشگاه شما یا یک محصول جدیدتون و... )
 • جایزه در نظر گرفته شده متناسب با درجه ی سختی یا آسانی مسابقه باشد . مثلا اگراز مخاطب بخواهید که فرضا تنها یک عکس بگیرید، جایزه ارزان قیمتری در نظر بگیرید به نسبت مواقعی که از کاربرانتان میخاهید یک ویدیوی خلاقانه با موضوع مورد نظر شما ضبط کنند.

 

5 نوع مسابقه را تعیین کنید :

انواع مختلف مسابقه اینستاگرامی وجود دارد که می توانید برای ایجاد و بالا بردن نرخ تعامل (Engagement Rate) با مخاطبتان استفاده کنید. مثل مسابقه نظر سنجی، مسابقه نوشتن متن یا مقاله یا کپشن، مسابقه عکاسی یا فیلمبرداری و ده ها موضوع دیگرمثلا برگزاری یک مسابقه عکاسی که در آن فالورهای شما درباره یک موضوع خاص عکاسی کرده و با یک هشتگ مشخص منتشر کنند.

 

6- انتخاب یک قالب یا تم مناسب برای مسابقه :

فرضا اگر موضوع مورد نظر شما، مسابقه ی عکاسی در اینستاگرام باشد شما باید سوژه ی عکاسی را نیز برای شرکت کنندگان انتخاب کنید. بازار و اهدافی که می خواهید جذب کنید را به خاطر داشته باشید.با یک مسابقه عکاسی شما میتوانید به محتوای عمومی تولید شده توسط کاربر (ugc) دسترسی یابید. به عنوان مثال، اگر شما یک فروشگاه لباس هستید، از شرکت کنندگان در مسابقه بخواهید عکسهایی با مضمون فشن و مد از خودشان منتشر کنند.یا اگر یک آژانس مسافرتی دارید یک مسابقه عکاسی برگزار کنید که در آن افراد عکس هایی که دراخرین تعطیلات گرفته اند را منتشر کنند.

 

7  - مسابقه خود را آغاز و مدیریت کنید

در اینستاگرام شما می توانید با استفاده از یک هشتگ خاص، یک مسابقه را راه اندازی کنید و به کسانی که میخواهند وارد مسابقه شوند بگویید از این هشتگ استفاده کنند.

نکته : فقط قبل از انتخاب هشتگ مناسب بررسی کنید که این هشتگ شادوبن نشده و یا قبلا توسط افراد دیگر استفاده نشده باشد برای بررسی این موضوع حتما این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

 

8 زمان پایان مسابقه را تعیین نمایید.

قبل از اینکه مسابقه را آغاز کنید برنامه ریزی کنید که تا چه مدت آن را اجرا خواهید کرد. اگر شما یک جایزه بزرگ برای مسابقه در نظر گرفته اید، میتوانید زمان مسابقه طولانی تر انتخاب کنید. به طوری که شما می توانید آن را به شدت از طریق شبکه های اجتماعی ترویج و گسترش دهید. البته الزاما نباید زمان مسابقه خیلی زیاد باشه به شخصه من تعداد زیادی مسابقه موفق با فریم های کوتاه مانند یک هفته دیده ام.ضمنا تایم کم باعث میشود تا مخاطب سریعتر واکنش نشان بدهد.

 

9 تناوب و فواصل مسابقات را تعیین کنید.

رعایت این نکته بسیار مهم است،که اگر قصد برگزاری مسابقات متعدد دارید. این مسابقات را در فواصل و تناوب زمانی مشخص برگزار کنید.تا موجب بالاتر رفتن شدت اثر مسابقات شما  در میان مخاطبان علاقمند به مسابقات اینستاگرامی شود. (به عنوان مثال میتوانید در آغاز هر ماه یا هر فصل یک مسابقه جذاب و خلاقانه ی انستاگارمی برگزار کنید.) دقت داشته باشید که برگزاری متناوب یک مسابقه ی اینستاگرامی با جوایزی با قیمت متوسط  بهتر از برگزاری صرفا یک مسابقه با جوایز گران قیمت و عالی است. زیرا برگزاری مسابقه با جوایز و تناوب بیشتر سبب همراهی بیشتر مخاطب با پیج شما میشود. ضمنا جوایز بیشتر شانس برنده شدن افراد را بالاتر برده و موجب مشارکت بیشتر افراد خواهد شد.اما زمانی که تعداد جوایز کم باشد ممکن است با بالا رفتن تعداد افراد شرکت کننده در مسابقه، درصد مشارکت افراد (به علت پایین آمدن شانس برنده شدن در مسابقه) کاهش یابد.

 

10 قوانین مسابقه را تعیین کنید :

بله شما باید تمام قوانین و مقررات مسابقه خود را مشخص کنید. برای مثال اگر شما به دنبال استفاده ازروش تولید محتوا توسط کاربر ((UGCهستید، لازم است که قوانین آن را برای شرکت کنندگان تشریح کنید . و همچنین موضوعاتی که موجب حذف شرکت کنندگان از مسابقه خواهد شد را به تفضیل در قسمت قوانین مسابقه بیان کنید. عکس زیر نمونه ی یک مسابقه ی موفق اینستاگرامی است که توسط دیجی کالا برگزار شده است.

مسابقه اینستاگرامی دیجی کالا

لازم به ذکر است که طبق تحقیقات صورت گرفته توسط تیم داده کاوی سوشیالو این سری از مسابقات برگزار شده توسط دیجی کالا (چند سری مسابقه با عنوان "صداش کن") جزو ده پست برتر سال 97 به زبان فارسی از نظر تعداد کامنت بوده است.

ده پست برتر ایران د رسال 97 از نظر بیشترین تعداد کامنت

جهت دسترسی کامل به این گزارش که با پایش محتوای اینستاگرام فارسی در سال 97 پرداخته است بر روی اینجا کلیک کنید.

 

11 کانالهای ورود به مسابقه را مشخص کنید:

تصميم بگيريد که شرکت کنندگان از چه پلتفرمهایی میتوانند وارد مسابقه شوند.آیا فقط از طریق اینستاگرام میتوانند وارد مسابقه شوند؟ یا اینکه اجازه ورود به مسابقه از طریق فیسبوک یا توییتر یا حتی وبسایت شما ممکن خواهد بود؟ اگرشرکت کنندگان می توانند ازسایر شبکه های اجتماعی هم وارد مسابقه شوند ایا هشتگ مناسب برای مسابقه در همه ی شبکه های اجتماعی مورد نظر بررسی شده و در دسترس است؟

 

12-ابزارهای خود را برای اندازه گیری میزان موفقیت مسابقه تنظیم کنید :

ابزار تحلیلی خود را قبل از شروع مسابقه تنظیم کنید. این کار به شما امکان می دهد که دستاوردهای خود را از برگزاری این مسابقه اینستاگرامی اندازه گیری کنید.اینستاگرام فاقد ابزارهای آنالیز میباشد(البته مدتی است که قابلیت insights برای پیج های بیزینسی راه اندازی شده که اطلاعات بسیار کاربردی در اختیار قرارمیدهد.) بنابراین شما باید از نرم افزارهای جانبی برای تعریف و پایش KPI خود استفاده کنید.برای مثال تنظیم کمپین گوگل آنالیتیکس یا استفاده از insights اینستاگرام

 

توصیه های در حین برگزاری مسابقه اینستاگرامی :

 

13 - یک هشتگ خاص برای کمپین ایجاد کنید

یک هشتگ برای کمپین تبلیغاتی خود ایجاد کنید.هشتگها در اینستاگرام بسیار مهم هستند. هشتگها راهی شگفت انگیز برای ارتباط با هر Instagrammer است. با استفاده از یک برچسب منحصر به فرد برای کمپین ، شما جامعه ای از فالورهای جدید برای خود ایجاد می کنید و هر فردی که وارد کمپین می شود می تواند عکس های دیگرافراد را به طور مستقیم درقسمت جستجوی اینستاگرام  تلفن همراه خود ببیند. مجدد تاکید میشود که حتما از هشتگهای منحصر به فرد استفاده کنیدهشتگهایی که نه قبلا استفاده شده باشد و نه اینکه شادوبن شده باشند.برای نمونه شما میتوانید از ترکیب نام برند خود با کلمه مسابقه استفاده کنید. مانند  #مسابقه_سوشیالو یا #سوشیالو_مسابقه

 

14 - عنوانی جذاب برای مسابقه انتخاب کنید.

حتما از یک عنوان جذاب برای مسابقه اینستاگرامی خود استفاده کنید.بنری جذاب شامل جایزه ای که خواهید داد.نام برند شما.موضوع مسابقه...مختصر نویسی و شوخ طبعی را در بنر خود لحاظ کنید.

نکته : توضیحات بیشتر در مورد قوانین و مقررات شرکت در مسابقه را دربخش کپشن پست تشریح کنید

 

15- یک تصویر جذاب از جایزه خود منتشر کنید

جایزه برای موفقیت در کمپین بازاریابی شما بسیار مهم است. تصویری از جایزه، محرک و مشوق خوبی برای شرکت کنندگان خواهد بود.

 

16 - جزئیات مربوط به قوانین مسابقه خود را شفاف کنید

اطمینان حاصل کنید که همه جزئیات مسابقه را کاملا شفاف تشریح کرده اید.برای مثال :

تاریخ شروع و پایان مسابقه

موضوع عکس یا فیلم و... مسابقه چیست؟

استفاده از هشتگ مورد نظر شما در پست ها الزامی است؟

تگ کردن حداقل 3 نفر در زیر پست الزامی است

فالو شدن پیچ ما توسط  سه نفری که شما تگ میکنید الزامی است. پس حتما دوستانی را منشن کنید که میدونید حتما ما رو فالو میکنن.

منشن کردن پیج شما یا استفاده از هشتگ مورد نظر شما درزیر پست الزامی است

فالو داشتن پیج شما الزامی است

ارسال نتیجه مسابقه در دایرکت الزامی است.

شرکت در مسابقه تنها در تاریخ مشخص شده مقدور خواهد بود بعد از پایان زمان مسابقه میبایستی کامنتها بسته شوند.

 

17 حتما جزئیات مربوط به چگونگی انتخاب برنده را تشریح کنید

آیا شما  برندگان خود را از میان پاسخهای صحیح، به طور تصادفی، از طریق هیئت داوران یا از طریق قرعه کشی انتخاب میکنید؟ استفاده از عنصر قرعه کشی میزان ویروسی شدن مسابقه ی شما را افزایش میدهد (زیرا در این حالت همه ی افراد احساس میکنند که شانس برابری در برنده شدن جایزه دارند یا میتوانید بخشی از تعداد جوایز را از طریق داوری و بخش دیگر را بصورت قرعه کشی از میان شرکت کنندگان انتخاب کنید)

 

18 قوانین مربوط به محتوای تولید شده توسط کاربر:

قوانین مربوط به تولید محتوایی که کابربر باید رعایت کند را مطرح کنید.چه عواملی موجب حذف کاربر شده میشود. و نکاتی که کاربر در هنگام تولید محتوای مربوط به مسابقه لحاظ کند را تشریح کنید.

 

توصیه هایی حین تبلیغ کردن مسابقه اینستاگرامی

 

21 از راههای زیر مسابقه ی خود را تبلیغ کنید

تبلیغ توسط پیجهای اینستاگرامی دیگر

تبلیغ در دیگر کانالهای ارتباطی ( تلگرام، توییتر، پینترست، کانال آپارات، یوتیوب و...)

تبلیغ از طریق گوگل ads و یا فیسبوک

تبلیغ مسابقه از طریق سایت خودتان

تبلیغ مسابقه در سایتهای دوستان یا سایتهای تبلیغاتی

تبلیغ مسابقه از طریق ارسال ایمیل

 

مانیتور کردن مسابقه اینستاگرامی :

 

22 حتما مسابقه را رصد کنید

بهتر است همواره روند اجرای مسابقه را زیر نظر داشته باشید و به فاکتورهایی مثل تعداد شرکت کنندگان در مسابقه، تعداد پاسخهای صحیح، تعداد پاسخهای غلط، تعداد هشتگهای استفاده شده و شاخصهای مربوط به مسابقه که قبل از اجرای مسابقه و در مرحله تدوین برنامه برای مسابقه تهیه شده اند توجه داشته باشید.تا بتوانید با توجه به روند اجرای مسابقه در صورت نیاز تغییرات مورد نیاز را سریعا اعمال کنید.مثلا شایدبا توجه به روند برگزاری مسابقه لازم باشد زمان مسابقه تمدید شود یا راهنمایی در مورد نحوه ی ارسال پاسخ صورت بگیرد یا اینکه به علت استقبال کمتر از حد انتظار نیاز به تبلیغ بیشتر برای مسابقه وجود داشته باشد.

 

پیگیری بعد از مسابقه اینستاگرامی :

 

23 برندگان مسابقه را انتخاب کنید و به آنها اطلاع دهید.

بهتر است فرایند قرعه کشی را بصورت لایو برگزار کنید و قبل از اجرای قرعه کشی از همه شرکت کنندگان درخواست کنید که در تایم مورد نظری که قرار است قرعه کشی صورت پذیرد آنلاین بوده و قرعه کشی رو مشاهده کنند.

نکته : برای تشویق بیشتر مخاطبین خود به مشاهده فرایند قرعه کشی میتوانید یک جایزه هم از بین بینندگان لایو انتخاب کنید این کار باعث بالا رفتن نرخ تعامل مخاطبین شما و همچنین اعتماد سازی نسبت به برگزاری سالم فرآیند قرعه کشی مسابقه میشود. سعی کنید شواهد مبتنی براساس جوایز به برندگان را مستند کرده و منتشر کنید به عنوان مثال عکس برندگان خود را در اینستاگرام بصورت پست یا استوری منتشرکرده و در صورت امکان مصاحبه ی کوتاهی با آنها داشته باشید.

 

سایت قرعه کشی دراینستاگرام : معرفی ابزاری مناسب برای قرعه کشی از کامنت های اینستاگرام

ابزارهای پولی و رایگان زیادی برای کمک به فرایند انتخاب برنده از بین شرکت کنندگان در مسابقه وجود دارد. اما یکی از بهترین ابزارها برای این کار استفاده از سایت getcombot میباشد که شما کافیست ایمیل لینک مربوط به مسابقه ی برگزار شده را ورد کنید تا این سایت بعد از استخراج تمامی کامنت ها، نتیحه را برای شما ارسال نماید. (با توجه به تعداد کامنت ها ممکن است این فرآیند مدتی طول بکشد تا نتیجه برای شما ایمیل شود.)

سایت استخراج کامنت اینستاگرام-سایت برگزاری مسابقه

ایده هایی برای برگزاری یک مسابقه اینستاگرامی جذاب 

 • با لایک کردن محتوای ما در قرعه کشی شرکت داده میشوید.
 • n نفر از دوستاتو تگ کن تا در قرعه کشی شرکت داده بشی.(هر چقدر افراد بیشتری رو تگ کنی شانست برای برنده شدن افزایش پیدا میکنه)
 • پیجو اد کن و چند تا از دوستاتو هم تگ کن 
 • پیجو اد کن و چند تا از دوستاتو هم تگ کن و دوستات باید ما رو فالو کنن 
 • عکس سلفی در کنار محصولات ما یا ...  با ویژگی های مشخص بگیر ما رو منشن کن تو عکس، و عکس رو با هشتگ # خاص ما منتشر کن.باید پیج ما رو فالو داشته باشی

علاوه بر این، چالش سلفی یک منبع محتوایی بسیار غنی برای شما به ارمغان می آورد! چرا که تا مدتها بعد میتوانید از آنها برای تامین محتوای پیج خود استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید اگر قصد این کار را دارید، در کپشن توضیح چالش این نکته را به مخاطبان اعلام کنید همچنینلازم نیست عکس حتما به صورت سلفی باشد، و مخاطبان میتوانند هر عکسی که دوست دارند بگیرند. و باز هم مثل ایده قبلی، میتوانید یک هشتگ اختصاصی بسازید و برای دیدن نتایج چالش هشتگ را جستجو کنید.

 • بازی سازی : شما میتوانید از تکنیک های بازی سازی یا gamification برای برگزاری موفق یک مسابقه ی اینستاگرامی استفاده کنید. به این صورت که یک بازی ساده طراحی کنید و از مخاطب بخواهید که پاسخ صحیح را پیدا کرده و جواب صحیح را کامنت کند. )
 • پیش بینی نتیجه یک رویداد یا مسابقه : شما میتوانید مسابقه ای برگزار کنید و از مخاطب بخواهید که نتیجه ی یک مسابقه ی فوتبال، مثلا دربی یا جام جهانی یا مسابقات جهانی کشتی یا هر ورزش دیگری را پیش بینی کرده و از بین پاسخ های صحیح و همچنین از بین تمامی پاسخ ها (برای بالا رفتن نرخ مشارکت بهتر است تعدادی از جوایز در بین همه ی شرکت کنندگان قرعه کشی شود) تعدادی برنده انتخاب کنید.
 • مسابقه ی نوشتن کپشن برای یک پست

در این روش، شما از مردم میخواهید تا دربخش کامنت ها عکسی که منتشر کرده اید کپشن بنویسند. برای انتخاب برنده میتوان به دو صورت اقدام کرد:

1.      بهترین کپشن را بر اساس نظر و داوری خودتان انتخاب کنید.

2.      از مردم بخواهید بهترین کپشن پیشنهادی را لایک کنند و کپشنی که بیشترین لایک را داشته باشد برنده است.

جنبه مثبت روش دوم این است که میزان مشارکت مخاطبین پیج را افزایش میدهید، اما روش اول هم میتواند از اینکه شرکت کنندگان بخواهند تعداد لایک کپشن پیشنهادی خود را به صورت غیرواقعی بالا ببرند، جلوگیری کند.

 • مسابقه ای برای پاسخ دادن به یک سوال

اگر در موقعیتی قرار دارید که باید در یک زمان کوتاه مسابقه ی اینستاگرامی  بسازید، یک مسابقه چالشی می تواند مفید  باشد.با استفاده از این قالب مسابقه، شما فقط باید یک مسابقه ساده برای مخاطبان مطرح کنید و از میان افرادی که جواب درست را میدهند، یک نفر به قید قرعه برنده اعلام میشود! نیاز نیست یک سوال یا بازی پیچیده طراحی کنید! در حقیقت، مسابقات ساده تر عموما مشارکت بیشتری را جلب می کنند.

 

 خوب این مقاله هم به انتهای خودش رسید امیدوارم براتون مفید بوده باشه.در انتها اگر شما هم مسابقه ی جذاب اینستاگرامی دیدید و حس کردید جاش اینجا خالیه تو ثبت نظرات مطرحش کنید تا ما بعد از بررسی اونها رو  به مقاله اضافه کنیم...

 

آخرین بروزرسانی 1398/03/03


توسط مهدی عزیزی
MBA مهندس صنایع _ عاشق دیجیتال مارکتینگ وجهت مشاهده اطلاعات پیج خود ثبت نام کنید و گزارش کاملی از پیج خود دریافت کنید


اطلاعات بیشتر


ارسال نظر

حمید
سلام روز بخیر چندتا گروه تگرامی با 5000 عضو زدیم خوشحال میشیم عضو بشید کانال تلگرامی https://t.me/iranwebmaster گروه سئو https://t.me/iranseogroup گروه وبمستری https://t.me/webmastersgroup گروه هاستینگ https://t.me/hostinggap گروه وردپرس https://t.me/wpirangroup گروه استخدامی و مشاغل IT‌. https://t.me/karnikajobs
پاسخ ارسال شده در: 98/10/26

مطالب مرتبط