whole-idioms-in-instagram

تمام اصطلاحات رایج در اینستاگرام

با سلام

در این مقاله سعی دارم تمام اصطلاحات رایج در اینستاگرام را به همراه معنا و مفهوم آن برای شما تشریح کنم . اگر معنا و مفهوم اصطلاح خاصی در اینستاگرام را نمیدانستید و در این مقاله آن .اصطلاح را پیدا نکردید حتما در بخش نظرات بفرمایید تا به لیست اضافه کنم

 

follower : در لغت به معنی دنباله روی یا پیروی و در اینستاگرام به افرادی می گویند که یک صفحه ی خاص را دنبال می کنند / تعداد دنبال کنندگان یک صفحه را فالور می گویند.

 

following : در لغت به معنی دنباله یا پیرو تعداد افراد دنبال شده توسط صاحب یک پیج را فالوینگ آن پیج می گویند.

 

Post : کل مطالب منتشر شده توسط صاحب پیج (اعم از عکس ، فیلم و متن ) را پست می گویند.

 

K : عبارت کا معادل عدد هزار می باشد. اینستاگرام برای پیج هایی با تعداد دنبال کننده و یا دنبال شونده بیشتر از هزار نفر از این عدد استفاده می کند (به عنوان مثال اگر می گوییم تعداد فالورهای یک پیج 100k  می باشد

یعنی 100000 صد هزار نفر این پیج را دنبال می کند.)هدف از این کار خلاصه نویسی در پیج های اینستاگرام است.

 

M : عبارت M معادل میلیون می باشد. اینستاگرام برای پیج هایی با تعداد دنبال کننده و یا دنبال شونده بیشتر از یک میلیون نفر از این عدد استفاده می کند (به عنوان مثال اگر می گوییم تعداد فالورهایی یک پیج 

100M  می باشد یعنی 100000000یک میلیون نفر این پیج را دنبال می کند.)

 

post-follow-follower

 

 Feed (فید) : اولین صفحه ای را که در هنگام باز کردن اینستاگرام با آن مواجه می شوید.در این صفحه می توانید آخرین پستها و استوری های فالورهایتان را ببینید. به صفحه فید صفحه ی هوم (Home) هم میگن.

 

feed

همانند شکل بالا صفحه ای که علامت خانه دارد صفحه ی هوم یا فید نام دارد.

 

Story (استوری) : استوری در لغت به معنی داستان است . و در اینستاگرام شما توسط این قابلیت می توانید عکس یا نوشته ای را به مدت 24 ساعت در معرض دید کاربران خود (فالورهای خودتون) قرار دهید (استوری ها در صفحه فید یا همون صفحه ی home فالورهاتون نمایش داده میشه) بعد از اتمام این تایم اگر استوری خود را ذخیره نکنید(برای ذخیره کردن استوری خود باید آنها را هایلایت (Highlight) کنید تا بعد از انمام زمان حذف نشوند.) خود به خود حذف خواهد شد.در بخش مربوط به استوری امکانات جذاب و متنوعی وجود دارد از جمله : امکان ویرایش عکس و ویدیو ، امکان استفاده از فونت های مختلف برای استوری ، امکان نظر سنجی و ...

 

story

همانند شکل بالا برای ایجاد استوری در پیج خود کافی در صفحه ی فید (همون صفحه ای که پایینش عکس خونه است)در بالای صفحه سمت چپ بر روی علامت + کلیک کنید تا بتوانید اولین استوری خود را ایجاد کنید.

 

هایلایت کردن (Highlight) :

قابلیتی که توسط آن شما قادر به ذخیره ی استوری هایتان بیشتر از 24 ساعت خواهید بود. در واقع اگر بخواهید  استوری خود را ذخیره کنید باید آن را هایلایت نمایید.

highlight in instagram

برای افزودن استوری خود به بخش هایلایت کافی است بر روی علامت + کلیک کرده و استوری دلخواه خود را به بخش هایلایت اضافه کنید . با اینکار دیگران نگران پاک شدن استوری خود بعد از گذشت 24 ساعت نباشید.

 

Live  (لایو) : به قابلیت بخش ویدئوهای زنده توسط اینستاگرام لایو می گویند. شما در برنامه اینستاگرام می تونید بصورت زنده و بدون محدودیت زمانی فیلم برداری کنید و برای فالورهای خودتون پخش کنید.

بینندگان لایو می توانند در هنگام مشاهده پخش زنده برای شما کامنت بزارن و این کامنتها قابل مشاهده توسط همه ی بینندگان لایو خواهد بود.همانند استوری ، لایو نیز به مدت 24  ساعت در اختیار فالورهای

شما خواهد بود. در صورت تمایل به ذخیره لایو باید از قابلیت هایلایت استفاده نمایید.

 

 

 

Notification (نوتیفیکیشن) : در لغت به معنای اطلاع رسانی و هشدار می باشد. و در اینستاگرام این اصطلاح در مواردی به کار می رود که اینستاگرام می خواهد به شما هشدار یا خبر جدیدی بدهد

( به عنوان مثال : فالو کردن شما توسط افراد جدید با نوتیفیکیشن اطلاع رسانی میشود یا لایک کردن یا کامنت گذاشتن برای پستهای شما توسط فالورهای شما و...)

 

notification-in-instagram

Turn On Post Notification : با فعال کردن این دکمه برای یک پروفایل خاص در اینستاگرام زمانی که آن فرد پست جدیدی در اینستاگرام منتشر کند برای شما اعلان یا نوتیفیکیشن ارسال خواهد شد.

Turn On story Notification :  با فعال کردن این دکمه برای یک پروفایل خاص در اینستاگرام زمانی که آن فرد استوری جدیدی در اینستاگرام منتشر کند برای شما اعلان یا نوتیفیکیشن ارسال خواهد شد.

 

Turn On story Notification

برای فعال سازی قابلیت های Turn On Post Notification و Turn On Post Notification برای یک پروفایل خاص کافی است وارد پروفایل فرد مورد نظر شویم و در بالای صفحه سمت راست بر روی سه نقطه (...) ضربه بزنیم و بر روی دکمه مورد نظر خودمون ضربه بزنیم.

Hashtags (هشتگ) :به برچسب گذاری هایی که برای دسته بندی پستها به کار میرود هشتگ گویند.استفاده ازهشتگ گذاری منحصر به شبکه اجتماعی اینستاگرام نیست و برای سایر شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ، توییتر ، تلگرام ، پینترست و... نیز استفاده می شود.استفاده از هشتگ در شبکه های اجتماعی بسیار آسان بوده جهت استفاده از هشتگ گذاری کافیست قبل از بکار بردن عبارت مورد نظر از علامت # استفادهنمایید. به عنوان نمونه ما در پستهای خود در اینستاگرام از هشتگ #سوشیالو استفاده می کنیم.

برای آشنایی بیشتر در مورد هشتگ گذاری می توانید مقاله ی "24 نکته ی اساسی در مورد هشتگ گذاری" مراجعه نمایید.

 

Explore (اکسپلور) : به معنای جستجو و کشف کردن است. برای دسترسی به این بخش وارد تب دوم اینستاگرام در بخش پایینی نرم افزار را لمس نمایید.در بخش اکسپلور شما بخشی از پستهای محبوب را با توجه به علایق خود و با استفاده از الگوریتم های اینستاگرام مشاهده می کنید در واقع اینستاگرام با زیر نظر گرفتن عملکرد شما و با توجه به الگوریتمهای هوش مصنوعی به شناسایی پست های مورد علاقه شما اقدام کرده و بخشی از آنها را در قسمت اکسپلور به شما نمایش می دهد. در بخش اکسپلور اینستاگرام شما می توانید به سرچ در سه حوزه ی پست ها ، هشتگ ها و مکانها اقدام نمایید.ویژگی جالب بخش اکسپلور این است که شما می توانید با هر بار ورود و خروج به نرم افزار تصاویر و ویدئوهای جدیدی در اکسپلور مشاهده کنید.برای توضیحات بیشتر و آموزش نحوه ی ورود به بخش اکسپلور بر روی اینجا کلیک کنید.

 

explore instagram

 

Mention (منشن) : در لغت به معنای اشاره کردن می باشد.از این قابلیت در مورادی استفاده می کنید که قرار باشد فرد یا افرادی از محتوای مورد نظر شما آگاه شوند.(فرض کنید شما قصد داریم یک عکس دوستانه در اینستاگرام منتشر کنید جهت آگاه شدن بقیه ی دوستانتون که تو عکس حضور دارند کافیه آیدی اینستاگرامشون را زیر پست یا بر روی عکس یا در ورژن جدید بر روی فیلم منشن کنید تا آنها هم از انتشار این عکس باخبر شوند. یا اینکه شما یه پست زیبا در اینستاگرام مشاهده کردید و میخواهید یکی از دوستانتون هم این پست زیبا را ببینه فقط کافیه در قسمت کامنت مربوط به آن پست آن فرد را منشن کنید.منشن کردن در اینستاگرام بسیار آسونه ! فقط کافیه ابتدا علامت @و در ادامه آیدی فرد مورد نظرتون رو در هر جایی که تمایل دارید منشن کنید. شما می تونید در صورتی که محتوای جالبی در اینستاگرام پیدا کردید آیدی تیم سوشیالو رو هم منشن کنید. کافیه این عبارت رو تو محل مورد نظرتون تایپ کنید @socialo_net 

 

mention in story instagram

تصوریر بالا منشن گذاری در قسمت استوری اینستاگرام را نشان میدهد.

 

Tag (تگ) : مفهوم تگ کردن دقیقا منطبق با منشن کردن است با این تفاوت که از اصلاح تگ گردن فقط برای اشاره کردن به افراد حاضر در عکس بکار می رود.

 

tag instagram

 

Direct (دایرکت) : به معنی مستقیم و بدون واسطه می باشد.و در اینستاگرام به ارسال پیام خصوصی برای فرد مورد نظرتون دایرکت میگن.

 

Like (لایک) :  به معنی علاقه داشتن است . شما می توانید برای پستهایی که در اینستاگرام مشاهده می کنید از لایک استفاده کنید لایک یعنی رضایت شما از محتوای پست مورد نظر.درنظر داشته باشید اگر پستی را لایک کنید و بعدا پشیمان شوید به راحتی می توانید لایک آن پست را پاک کنید.

 

Archive (آرشیو) : به معنای ذخیره کردن است.شما می توانید پستهایی را که برایتان جذاب است بواسطه ی این قابلیت ذخیره کنید.

 

 

Collection (کالکشن) : به معنی کلکسیون است. شما می تونید برای پستهایی که سیو کرده اید دسته بندی ایجاد کنید به این عمل ایجاد کالکشن یا کولکسیون میگن.

 

collection instagram

برای ورد به بخش کالکشن اینستاگرام در صفحه ی اصلی پروفایل خود ، بر روی سه خط افقی بالا سمت راست ربه بزنید و در صفحه ی باز شده بر روی دکمه ی saved لمس کنید تا بتوانید به بخش کالکشن عکسهای خود در اینستاگرام وارد شوید.

 

Comment (کامنت) : به معنای اظهار نظر کردن است . اظهار نظر کردن در زیر پستهایی که در اینستاگرام وجود دارند.

 

Caption (کپشن) : به معنای عنوان است. به توضیحاتی که زیر عکس یک پست قرار داده می شود کپشن گویند.

 

ربات اینستاگرام : نرم افزاری است که بجای شما اقدام به فالو ، آنفالو ، لایک ، کامنت گذاری و... برای پستهای مربوط به افراد مختلف می کند . و هدف از استفاده رباتها افزایش اثر گذاری پیج های شما می باشد.

 

Business Profile (صفحه تجاری) : اینستاگرام برای صاحبان کسب و کارها و افرادی که قصد استفاده ی تجاری از اینستاگرام را دارند. قابلیت ویژه ای به نام صفحه ی تجاری در نظر گرفته است. از جملهامکانات مربوط به بیزینس پروفایل میتوان به تبلیغ کردن در اینستاگرام ، فروش محصولات و خدمات و مشاهده ی آمار ویژه مربوط به پیج های تجاری اشاره نمود.هر کاربر می تواند نسبت به تبدیل اکانت معمولی خود به اکانت بیزینسی اقدام نماید (تذکر مهم : برای تبدیل اکانت معمولی به اکانت بیزینسی باید حساب شما در حالت public)) باشد.

 

آی‌جی تی وی (IGTV) :

در حالت عادی اینستاگرام شما امکان آپلود فیلم های با طول بیشتر از یک دقیقه را ندارید. برای حل این موضوع بتازگی اینستاگرام قابلیتی به برنامه خود اضافه کرده که امکان آپلود فیلم هایی با طول بیشتراز یک دقیقه در آن فراهم شده است .

 

بیو (Bio) :

توضیحاتی است که افراد برای معرفی خودشان به دیگران در قسمت اصلی پیجشان( در زیر عکس اصلی پروفایلشان) قرار میدهند بیو گفته میشود.شما در قسمت بیو پیجتان می توانید اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی ، آدرس شرکت ، آدرس سایت یا وبلاگ یا شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید.در نسخه های جدید اینستاگرام امکان افزودن هشتگ هم در بیو امکان پذیر است.یا منشن پیج دومتون هم تو بیو قابل تایپ کردن است.

 

bio instagram

به توضیحات زیر عکس پروفایل بیو میگن

ریکوئست دادن (Request) :

در صورتی که می‌خواهید صفحه‌ فردی را فالو کنید، باید به آن درخواست فالو یا ریکوئست بدهید. برای اینکار باید وارد صفحه فرد مورد نظر شوید و روی Follow کلیک کنید تا عنوان دکمه آن به Requested  تغییر کند. افرادی هم که قصد فالو کردن صفحه شما را دارند، باید به شما ریکوئست بدهند و بعد از تاییدتان وارد لیست دنبال کنندگان‌ شوند. (این مو ضوع تنها برای صفحات private صدق میکند.)

 

کانفریم کردن (Confirm) :

اگر حساب شما از نوع خصوصی (Private) باشد. افرادی که تمایل دارند تا پیج شما را دنبال کنند باید به شما درخواست فالو بدهند و اگر شما راضی به دنبال کردن پیج خودتون توسط اون فرد هستید . باید آن را با گزینه confirm تایید کنید . و در صورت عدم راضیت می توانید با انتخاب دکمه ی  delete مانع از فالو کردن ایشان کنید.

 

confirm in instagram

 

ریپورت کردن (Report) :

ریپورت به معنی گزارش می باشد . اگر در اینستاگرام فردی برای شما ایجاد مزاحم کند شما می توانید آن صفحه را گزارش کنید . اینستاگرام با دریافت گزارش، صفحه مورد نظر را بررسی کرده و در صورت دریافت گزارشهای متعدد، نسبت به بستن آن پیج اقدام مینماید.

 

BLOCK : در صورتی که بخواهید فردی به پیج شما دسترسی نداشته باشد و حتی در قسمت جستجو ، آن فرد نتواند پیج شما را ببیند شما باید آن فرد را بلاک کنید.

 

block instagram

طبق تصویر بالا یکی از راههای بلاک کردن یک حساب کاربری اینه که وارد پروفایل آون فرد بشید و در قسمت بالای پروفایل سمت راست بر روی علامت سه نقطه (...) ضربه بزنید و سپس در صفحه ی باز شده بر روی گزینه ی block user ضربه بزنید تا دیگه آن فرد نتونه به شما پیغام ارسال کنه

 

صفحات پرایوت (Private) : صفحاتی که برای مشاهده محتوای آنها (عکس ها ، فیلم ها ، استوری ها و لایو) نیاز به ارسال درخواست (Request) توسط شما و تایید توسط صاحب پیج می باشد. شما تنها در صورتی به محتوای پیج دسترسی خواهید داشت که صاحب پیج درخواست شما را بپذیرد.

private-page

اگه شما بخواهید یک پیج پرایوت را ببینید در ابتدا اینستاگرام بصورت شکل بالا به شما پیغام میدهد که " این پیج پرایوت است برای مشاهده ی عکس ها و فیلم های پیج این پیج را فالو کنید "

صفحات پابلیک (Public) : به صفحاتی که برای مشاهده ی آن نیازی به تایید صاحب آن پیج نیست .

تذکر : اگر تمایل دارید که پیج خود را به حالت private تبدیل کنید تنها کافی است وارد تنظیمات اینستاگرام شده و وارد بخش options شوید و سپس گزینه ی private account را فعال کنید. مانند تصویر زیر :

private page seeting

استیکر (Stickers) : استیکر به معنی برچسب است و قابلیتی است که توسط آن شما قادر به بیان احساسات و نظرات خود نسبت به موضوع استوری در قالب شکلهای فانتزی هستید. در ضمن شماقادر به قراردادن موزیک، نظر سنجی، لوکیشن و مواردی از این قبیل خواهید بود.

 

هاید کردن استوری (Hide Story) : هاید کردن استوری به معنای پنهان کردن آن از برخی اکانت‌های خاص است. این ویژگی توسط گزینه Hide Story From  در دسترس است .

 

شمارشگر معکوس (count down) : به تازگی ویژگی جدیدی در بخش استوریهای  اینستاگرام اضافه شده است که countdown یا شمارشگر معکوس نام دارد. این قابلیت کاربر را قادر می سازد که چند روزه مانده به یک رویداد خاص فرارسیدن این رویداد رابه اطلاع فالورهای پیج خود برساند . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این قابلیت مقاله معرفی قابلیت countdown در اینستاگرام + ایده های عالی  را مطالعه کنید.

 

close friends : این قابلیت اینستاگرام ، امکان ارسال استوری ویژه دوستان شما را فراهم می کند .اینستاگرام یک قابلیت جدید به برنامه اضافه کرده است که کاربران را قادر می سازد افرادی که استوری شما را مشاهده می کنند محدود کنید.در حال حاضر، اگر بخواهید می توانید  استوری های  خود را در یک گروه خصوصی تر به اشتراک بگذارید برای توضیحات بیشتر به مقاله آموزش close friends مراجعه کنید.

 

برخی از اصطلاحات رایج در اینستاگرام  :

L4L : این اصطلاحات مخففLIKE FOR LIKE  است.مفهوم این اصلاحات این است لایک کن لایک کنم.

F4F : این اصطلاحات مخفف FOLLOW FOR FOLLOW  است.مفهوم این اصلاحات این است که فالو کن فالو کنم

S4S : این اصطلاحات مخفف SHOUT FOR SHOUT  است.مفهوم این اصلاحات این است شات کن شات کنم (شما از پیج فرد مورد نظر عکس می گیرید و یک پست تبلیغی برای آن فرد قرار می دهید

تا پیج ایشان تبلیغ شود . فرد مقابل نیز باید همین کار را برای شما انجام دهد. هدف از اینکار افزایش فالورهای هر یک از طرفین است. )

C4C : این اصطلاحات مخفف COMMENT FOR COMMENT  است.مفهوم این اصلاحات این است که کامنت بزار تا کامنت بزارم.

FOLLOW BACK : اگر فردی پیج شما را فالو کند  و شما نیز در پاسخ به اینکار او را فالو کنید . شما فالو بک انجام داده اید.

DMS : مخفف direct messages  می باشد و به پیغام هایی که در قسمت دایرکت برای فالورهای خود ارسال می کنیم گفته می شود.

 

 

 

آخرین بروزرسانی 1397/09/24


توسط مهدی عزیزی
MBA مهندس صنایع _ عاشق دیجیتال مارکتینگ و

ارسال نظر

سارا مرتضوی
با نشکر

مطالب مرتبط